Start Namirnica nedelje Med

Med

ID-10064269

Zahvaljujući svojim brojnim korisnim svojstvima med se od davnina smatrao svetom hranom i jednim od najvažnijih prirodnih lekova.

Magični sastav

Med je mešavina niza organskih kiselina, aminokiselina, enzima, eteričnih ulja, vitamina i minerala (pretežno vitamini B1, B2, B5, B6, C, D, E, K, minerali natrijum, kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, cink, jod, hrom i selen) i drugih vrednih sastojaka. Šećeri sadržani u medu su fruktoza (oko 41%), glukoza (34%) i saharoza (1-2%).
Ova ukusna namirnica odličan je izvor energije jer predstavlja lako varljivu visokokaloričnu hranu pa je zato pogodna za sportiste, jer povećava izdržljivost i snagu, a smanjuje zamor mišića. Zahvaljujući svom sastavu, med je takođe i vrlo cenjen antioksidans.

Šta sve leči

Lečenje medom naziva se apiterapija, a spisak njegovih lekovitih delovanja je dugačak. Najpoznatije lekovito svojstvo meda jeste to što olakšava simptome gripa i prehlade, odnosno bolesti respiratornih organa, kao što su bronhitis, upala grla i sinusa. Izvrstan je za rane jer deluje kao antiseptik, smanjuje bol, a takođe i izvlači otrove od uboda insekata. Ukoliko se opečete, na opekotinu možete što pre naneti čisti med, što će sprečiti stvaranje plika i omogućiti zarastanje kože bez ožiljka. Kod kožnih problema, kao što su ispucala koža, osipi i svrab oblozi od meda takođe pomažu.
Med je od velike pomoći i kod raznih probavnih tegoba, zatvora, gastritisa, čira na želucu, a stavljanje obloga od meda preporučuje se kod svih vrsta upala. Med može pomoći i u podizanju nivoa gvožđa i sniženju nivoa masnoća u krvi, kao i čišćenju celog organizma. Poznato je i njegovo blagotvorno delovanje kod problema sa očima kao što je konjunktivitis.

Snižava holesterol

Redovna upotreba meda znatno podiže nivo antioksidantnih materija u ljudskom organizmu. Smanjuje rizik od nastanka kardiovaskularnih i neurodegenerativnih bolesti, tumora, katarakte, dijabetesa, reumatoidnog artritisa… Dokazano je da med smanjuje i nivo holesterola i triglicerida za sedam odsto, a povećava nivo korisnog HDL holesterola za dva odsto.

Pomaže kod mamurluka

Mamurluk karakteriše glavobolja, mučnina, vrtoglavica, a moguće je i nadimanje, povraćanje, dehidratacija i sveopšta slabost organizma. Pre i posle izlaska pojedite po kašičicu meda kako biste pomogli svom telu da se lakše oporavi od pića. Visok sadržaj fruktoze u medu pomaže telu za bržu obradu alkohola, a posle burne noći, pojedite veliku kašičicu meda i rešite se glavobolje. Još je bolje da pomešate med sa čajem jer hidratacija pomaže telu da se brže oporavi.

Sprečava infekcije

Med ima antibakterijsko, antivirusno, antigljivično i antioksidantno svojstvo. On čuva organizam od bakterija, virusa i slobodnih radikala. Uzimanjem meda podstičemo rast i razvoj organizma, usporavamo starenje, ubrzavamo oporavak od stresa i bolesti, jačamo opštu fizičku i psihičku radnu sposobnost organizma i njegove odbrambene mehanizme.

Protiv anemije

Kod anemije ili malokrvnosti koriste se tamne sorte meda: livadski, poljski i šumski. Najbolji rezultati lečenja dobijaju se korišćenjem šumskog meda, koji sadrži 13 puta više mineralnih materija nego cvetne vrste. Dnevne terapijske doze zavise od uzrasta i težine anemije i kreću se od jednog do dva grama meda na kilogram telesne težine. Med se rastvara u vodi, uzima se na prazan želudac sa nekoliko kapi limuna. Terapija traje od tri do šest meseci.

Blagotvorna dejstva meda
– Jača imunitet
– Poboljšava cirkulaciju
– Poboljšava probavu
– Poboljšava obnavljanje tkiva
– Ima antibakterijsko dejstvo
– Poboljšava otklanjanje toksičnih materija iz organizma
– Deluje protiv stresa
– Pomaže kod gubitka kilograma

Vrste meda

Bagremov med – pogodan je za bolesnike sa probavnim smetnjama i deluje umirujuće na čitav organizam. Mogu ga jesti čak i deca mlađa od tri godine.

Livadski med – sadrži više etarskih ulja i posebno se preporučuje srčanim bolesnicima, a može da pomogne i kod respiratornih oboljenja.

Lipov med – ima antiseptičko dejstvo i koristi se kod gripa, bronhitisa i drugih respiratornih bolesti. Najbolje ga je konzumirati zajedno sa čajem od lekovitih biljaka.

Šumski med – sadrži 13 puta više mineralnih materija nego cvetne vrste meda. Naročito je bogat gvožđem, pa se posebno preporučuje anemičnim osobama.

Med od lavande – koristi se protiv nadutosti i grčeva, reguliše rad srca, pomaže kod čira na želucu, pospešuje mokrenje, a deluje i protiv napetosti ili migrena. ž

Tamni med od kestena – podstiče cirkulaciju, reguliše rad želuca, creva, jetre i žuči, a preporučuje se kod anemije, uklanja umor i jača mišiće, kao i imunitet organizma.

Saveti za lepotu

Med je i sastavni deo mnogih kozmetičkih proizvoda. Odličan je kao maska za lice koja uklanja nečistoće sa kože, hrani suvu i dehidriranu kožu i pomaže u uklanjanju bora.

Med takođe deluje na postizanje i održavanje idealne telesne težine. Ukoliko imate manjak kilograma, med vam može biti od pomoći jer njegova redovna konzumacija podstiče apetit kod ljudi koji ga inače nemaju.

Ukoliko želite da izgubite kilograme i očistite organizam, jednostavan napitak od meda vam i u tome može pomoći. U čašu mlake vode dodajte jednu kašičicu meda i dve kašičice soka od limuna. Popiti svako jutro na prazan želudac. Ovaj napitak možete popiti i posle obilnijih ili masnijih obroka.

Izvor: Cosmopolitan
Foto: Freedigitalphotos.net/piyato

Samo torte i kolači, i ništa više!

RECEPTI IZ BAKINE KUJNE!