Start Zanimljivosti Planetarna poslastica

Planetarna poslastica

01

Bombone, planetarna poslastica koja je davno osvojila i svemir: U istorijat bombona umešali su se apotekar, moreplovci i ribari, Salvador Dali, Regan, Hari Poter i Šarapova

Da li sebe s vremena na vreme obradujete vašim omiljnim bombonama? Tek onako, uživanja radi ili u trenucima kada vam je možda potrebna uteha? Čim osetimo onaj dobro poznati slasni ukus uz koji smo rasli, pokrenu se sećanja, jer su za mnoge, u tim bombonama različitih ukusa, oblika i boja, ostali mirisi i ukusi njihovog detinjstva.

A, danas, izbor tih omiljenih komadića još je veći pa ne znamo za koje pre da se odlučimo… Možda za one voćne, osvežavajućih ukusa, ili sa ukusom mentola koje u trenutku mogu da nas razmrdaju ili razbude?
02
Tu su i u šećer uvaljane žele bombone raznih oblika i aroma, krive i ravne luše, bombone od pene, kao i čuvene svilene bombone koje još uvek mogu da se nađu na vašarima i seoskim slavama, ali i u ponekim još preostalim starinskim bombondžijskim radnjama.

A šta tek reći za gumene bombone i lizalice koje su pre 80-ak godina izazvale pravu senzaciju na tržištu slatkiša. Zahvaljujući baš tim gumenim bombonama čuvena teniserka Marija Šarapova postala je i najplaćenija sportistkinja sveta. Slavna Ruskinja, za godinu dana, na gumenim bombonama čije je zaštitno lice, zaradila je 29 milona dolara. Njihov logo trebalo je da nosi i na svojim haljinama tokom mečeva na ovogodišnjem US Openu, pod uslovom da promeni prezime u Šugarpova. Ipak, u poslednjem trenutku, Šarapova je odustala, možda zbog prezimena a možda zbog sume koja joj je obećana.

Reč bombona potiče od francuske reči “bon” što u prevodu znači dobro, a engleski naziv za bombone i kandirano voće, candy, potiče od iranske reči za beli šećer “kandi-sefid” što u prevodu znači “kuvani šećer koji postaje loptica kada se spusti u hladnu vodu”.

Stari Egipćani ostavili su zapise sa slikama na kojima se vidi kako su se u to doba pravili slatkiši. Pošto u to vreme oni nisu poznavali postupak prerade šećera, poslastice su pravili od meda i smokvi. Najstarije bombone pravljene su od sladića i đumbira. Sladić, gospino bilje, poznat i kao slatki koren, jedna je od najstarijih lekovitih biljaka i bombone napravljene od njega mnogima su poznate i kao sredstvo za iskašljavanje i bolje varenje.

Proizvodnja bombona u Evropi nema tako dugu istoriju. Tek u 17. veku kada pristiže šećer iz kolonija, počinju da se proizvode i prve bombone. Međutim, zbog malih količina skupocenog šećera ova slatka zadovoljstva bila su dostupna samo bogatašima, a najviše su uživali u prženim slatkišima, bademu ili kedrovom orahu prelivenom sa više slojeva šećera.

Krajem 18. i početkom 19. veka nastala je većina bombona sa kojima se i danas sladimo, a njihov jednostavni oblik prerastao je u prava mala umetnička dela.

Možda ste i vi jedan od onih ljubitelja slatkiša koji svoje detinjstvo pamte po ukusu bombonica koje su, pravo u usta, iskakale iz plastičnih figurica u obliku omiljenih likova iz crtaća. One prve, sa ukusom peperminta, pre skoro 90 godina, napravio je Austrijanac Eduard Has Treći i nazvao ih “Pez” upotrebivši prvo, srednje i poslednje slovo nemačke reči Pfefferminz, pepermint. Prvi put pojavile su se u Beču, a danas se u svetu svake godine proda više od deset milijardi ovih bombona.

Bombone u obliku želatinastih pasuljčića, poznata kao “uskršnja jaja”, američki predsednik Ronald Regan uvek je držao na stolu u Beloj kući, a zaista ih je proslavio planetarni filmski čarobnjak Hari Poter. Danas se prave i sa ukusom sardina, spanaća, zemlje, trave, sapuna, špageta itd.
03

Neverovatno je, ali bombone savršeno idu uz ribare i moreplovce. A za to je odgovoran apotekar Džejms Lofthaus, tvorac mentol bombona prepoznatljivog jakog ukusa koji “obara s nogu”. Njegovi sugrađani lovili su ribu u veoma hladnim i teškim uslovima zbog čega su imali problema sa disanjem. U želji da im pomogne, Lofthaus je napravio bombone jakog ukusa, od mešavine mentola i eukaliptusa koje su postala svetski poznat brend, “Fišermans Frend”.

Najpoznatijih lizalica na svetu, “Čupa Čups” bila je toliko intrigantna i za čuvenog ekscentrika i slikarskog genija Salvadora Dalija, koji je dizajnirao njen prepoznatljivi, žuto crveni logotip. Neuobičajena forma slatkiša na štapiću, izazvala je pravu senzaciju na tržištu slatkiša i stekla popularnost među sladokuscima svih generacija koji svake godine pojedu oko 5 milijardi ovih lizalica. Prva lizalica proizvedena je 1958. godine, samo tri godine pre prvog čovekovog leta u svemir. Kada bi se formirao lanac od svih pojedenih u toku jedne godine, njime bi se 12 puta mogla obmotati Zemlja. Međutim, ove lizalice prešle su i granice naše planete, pa su 1995. godine odletele i do svemirske stanice “Mir”.

UDVARAČI NAJBOLJE MUŠTERIJE

Tržište bombona ima svoje posebne mušterije, udvarače. Nekada su najljubavniju poruku nosile “francuske tajne”, tvrde bombone umotane u papir uz koje je išla i romantična pesma, koje su mladići poklanjali svojim draganama.
Ljubavne poslastice od druge polovine 19. veka dobile su prvi put i svoju ambalažu u obliku srca.
Poruke na papirićima koje su udvarači umetali u bombone kasnije su ispisivane na poslastici, najčešće “Poljubi me”, “Budi moj(a)”, “Osvoji me”.
Svakog dana napravi se preko 45 hiljada kilograma tih srca kako bi bili spremni da za Dan zaljubljenih prodaju oko osam milijardi tih srcolikih slatkiša.
04
MUZEJ PEZ FIGURICA

Gotovo da nema deteta, u poslednjih pedesetak godina, kroz čije ruke nisu prošle PEZ bombone u obliku tableta, pakovane u originalne kutijice. Nastale su od pepermint bombona namenjenih pušačima i malo ko je mogao da pretpostavi da će posle nekoliko decenija doživeti veliki bum među dečijom populacijom. Put uspeha otpočinje pakovanjem bombona u plastičnu ambalažu sa telom u obliku upaljača i glavom određenog lika iz crtaća, Mikija Mausa, Šilje, Paje Patka.. Pez manija kulminirala je otvaranjem muzeja Burlingejmskog muzeja posvećenog baš ovom slatkišu i to je jedinstveno mesto na svetu na kome su izložene sve figurice ikada puštene u promet, a njih je nešto preko 550. Svaki lik iz televizijskih i filmskih emisija koji je ikada nešto značio, dobio je svoj PEZ trofej, a najpopularnija PEZ figurica je ona sa glavom medvedića Vinija Pua.

Izvor: Novosti

Samo torte i kolači, i ništa više!

RECEPTI IZ BAKINE KUJNE!